Čitateľský maratón "Čítajme si"

Čitateľský maratón pod názvom "Čítajme si"  je celoslovenská aktivita, ktorú organizuje Linka detskejLinka detskej istoty  istoty https://ldi.sk/aktuality/jubilejny-15-rocnik-citajme-si-2024/.

Naša škola sa už tradične zapája do tohto štafetového čítania. Každoročne maratón v čítaní v našej škole otvára nejaký hosť. Školskou organizátorkou je pani učiteľka Mgr. Iveta Jenejová.

Fotografie Čítajme si v ZŠ Pata

Čítajme si 2024 - 15. ročník čitateľského maratónu

Záhorská knižnica Senica | Čítajme si: 15. ročník celoslovenského  čitateľského maratónuSherlock Holmes, Hercule Poirot či slečna Marplová – to sú mená najslávnejších detektívov, ktorých vytvorili spisovatelia Arthur Conan Doyle a Agatha Christie. Pre každého z nich je typické odhaľovanie tajomstiev, záhad a zločinov, pátranie po stratených veciach a páchateľoch. Tieto postavy patria do detektívnej literatúry, ktorá sa vyznačuje jednoduchosťou, pútavosťou a úžasnou dejovosťou lákajúcou každého čitateľa. To bol aj dôvod, prečo sa detektívka stala témou tohtoročného Čitateľského maratónu. Vzhľadom na vysoký počet čitateľov na našej škole sme čítali počas dvoch dní. Rozdelili sme sa na prvý a druhý stupeň a pre deti boli vybrané dva rôzne tituly podľa veku. Deti na prvom stupni čítali knihu od Jely Mlčochovej Kto kradol v cirkuse Zlatá hviezda?, deti na druhom stupni Troch pátračov – Záhada ohnivého oka od Roberta Arthura. Po úvodnom slove pani riaditeľky Janky Martinkovej nám maratón otvorili naši dvaja vzácni hostia, a to bývala pani riaditeľka v Materskej škole v Pate Blažka Paldanová a pán farár Ladislav Kuna, ktorý nám porozprával o svojej záľube v sledovaní kriminálnych prípadov. Tentokrát sme čítanie obohatili o niečo výnimočné. Deti mali možnosť zahrať sa na detektívov a vyskúšať si ich prácu. Každá trieda po čítaní riešila pripravené hlavolamy a hádanky, žiaci na druhom stupni aj kratšie pracovné listy zamerané na čítanie s porozumením. Ich pátranie bolo stopované a trieda s najkratším časom vyhrala možnosť hľadať kľúč od trezoru v knižnici, kde bol ukrytý poklad. Na prvom stupni zvíťazila trieda 1.A a na druhom stupni trieda 8.A. Všetky triedy boli veľmi šikovné a časy niektorých tried naozaj tesné. Najlepší detektívi dostali sladkú odmenu.