Škola - dokumenty

Profil školy

Vízia
Chceme byť dielňou múdrych a tvorivých ľudí, hrdých na svoje rodisko, ktorým vzdelávanie bude radosťou.

Profil
Základná škola v Pate je plnoorganizovanou školou so všetkými ročníkmi ako samostatná rozpočtová organizácia zameraná na výučbu žiakov vo veku od 6 rokov. Zriaďovateľom školy je Obec Pata.

Naša škola je rozdelená do dvoch budov. V budove "novej školy" sa vyučuje v ročníkoch 4.-9., ktorej súčasťou je aj telocvičňa. Na tej istej ulici sa nachádza aj budova "starej školy", ktorá zastrešuje ročníky 1.-3. a oddelenia ŠKD. Výchovno-vzdelávací proces prebieha podľa platných učebných osnov a štandardov jednotlivých predmetov na I. stupni podľa štátneho  a školského vzdelávacieho programu I. stupňa základnej školy ISCED1 - primárne vzdelávanie, na II. stupni podľa štátneho  a školského vzdelávacieho programu II. stupňa základnej školy ISCED2 - nižšie stredné vzdelávanie. Prevádzka školy je jednosmenná, ráno pred vyučovaní je v prevádzke  ŠKD, popoludní prebieha výchovno-vzdelávacia činnosť v oddeleniach ŠKD,  záujmová činnosť a organizované aktivity najmä športového chrakteru.

Sme a chceme byť školou, ktorá učí vnímať život a podnecovať tvorivosť, ľudskosť a úprimnosť. Vychovávame a vzdelávame deti, aby sa im vedomosti stali sprievodcom ich životom a aby ľudské cítenie pretrvávalo ku všetkému živému.

Obe budovy školy a telocvičňa prešli rozsiahlou rekonštrukciou. Vymenili sa okná, budovy sa zateplili, zrekonštruovali sa kotolne v budove školy a sociálne zariadenia. Pre telocvičňu sa vybudovala osobitná kotolňa. Rekonštrukciou vznikli dve nové učebne - učebňa jazykov a odborná učebňa prírodovedných predmetov.  V súčasnosti má naša škola má k dispozícii 14 bežných učební, tri učebne s výpočtovej techniky, dve odborné učebne s interaktívnymi tabuľami a dataprojetormi, školskú dielňu a dve miestnosti pre ŠKD. Na šport máme k dispozícii telocvičňu - malú a veľkú halu. Pri oboch budovách sú vybudované vonkajšie viacúčelové ihriská.

Stratégia

Naša Základná škola v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podporuje rozvoj osobnosti žiaka vychádzajúc zo zásad humanizmu, rovnakého zaobchádzania, tolerancie, demokracie a vlastenectva a to po stránke rozumovej, mravnej, etickej, estetickej, pracovnej a telesnej. Poskytuje žiakovi základné poznatky, zručnosti a schopnosti v oblasti jazykovej, prírodovednej, spoločenskovednej, umeleckej, športovej, zdravotnej, dopravnej a ďalšie poznatky a zručnosti potrebné na jeho orientáciu v živote a v spoločnosti a na jeho ďalšiu výchovu a vzdelávanie. Svojim žiakom chce poskytnúť kvalitné vzdelávanie so zameraním na regionálnu výchovu prostredníctvom moderných foriem a metód vzdelávania, pomocou pedagogicky aj odborne skúsených pedagógov.

Našim cieľom je postupne vybudovať školu moderného typu, v ktorej vyrastú žiaci:
- chápajúci potrebu poznať svoju obec a región ako základ pre ďalšie vzdelávanie a pre život

- všestranne vzdelaní, schopní orientovať sa vo všetkých oblastiach spoločenského života

- kreatívni, schopní komunikovať v cudzích jazykoch a zruční v ovládaní informačných technológií

- s estetickým cítením, ktorým záleží na prostredí, v ktorom žijú a pracujú

- ohľaduplní a tolerantní k iným ľuďom a ich názorom odmietajúci neprávosť, šikanovanie a všetky druhy návykových látok

- fyzicky a psychicky zdraví, uvedomujúci si význam zdravia a zdravého spôsobu života

- so schopnosťou vytvoriť si správny hodnotový systém, v ktorom rodina, humanita, morálka a vzájomná pomoc sú prvoradé

- rešpektujúci právo, so zmyslom pre zodpovednosť a plnenie požiadaviek

- hrdí na svoju vlasť, región a národnú minulosť