Čo je Integrácia a Inkluzívna škola?
Integrácia detí so špeciálnymi potrebami je na Slovensku, podobne ako vo väčšine iných krajín, už dlhodobo školskou realitou. Integrované školstvo v strete s tradičným školským systémom začalo čoraz jasnejšie črtať kontúry obmedzení a problémov jednotlivých žiakov. Zvyšuje sa počet kategórií špeciálnych edukačných potrieb a aj detí, ktorým sú tieto špeciálne potreby priznané. Vznikajú nové kategórie, ktoré nevystihujú menlivé individuálne problémy konkrétnych žiakov. Preto školy pristupujú k integrovanému vzdelávaniu, kde sa žiakom priznávajú ich špeciálne potreby.
Inkluzívna škola je škola, v ktorej sa vždy, keď je to možné, učia všetky deti spoločne, bez ohľadu na odlišnosti a ťažkosti, ktoré majú. Vyučovanie, kurikulá, organizačné štruktúry sa musia prispôsobiť rozmanitým potrebám každého dieťaťa. O inkluzívnej škole sa hovorí ako o škole prispôsobujúcej sa deťom, v ktorej sa žiaci nedelia na tých, ktorí majú špeciálne potreby a na tých, ktorí ich nemajú, ale vždy ide o heterogénnu skupinu žiakov, ktorí majú rozličné individuálne potreby (Lechta 2010). Inkluzívna škola by mala poskytnúť priestor pre učenie a participáciu všetkých žiakov (Goodman 1994) zmenou filozofie školy, vytvorením priateľského prostredia, v ktorom je každý žiak vítaný; prostredia vzájomnej pomoci, spolupatričnosti, a čo je najdôležitejšie, akceptovaním rozmanitosti.
Zapojením sa do projektu Inkluzívne štúdium, vytvorením inkluzívneho tímu a jeho aktívnou prácou chceme prispieť k zlepšeniu študijných výsledkov žiakov, ich kompetencií a kvalitnému vzdelávaniu. Pripraviť do ďalšieho života mladých ľudí, ktorí sa budú vedieť orientovať vo všetkých oblastiach spoločenského života, budú kreatívni, schopní a pripravení pre svoje budúce povolanie.