Národný projekt POP II - informácie Národný projekt POP II. - informačný plagát Informačný plagát projektu - V základnej škole úspešnejší Základné informácie - V základnej škole úspešnejší Školský špeciálny pedagóg

Školský špeciálny pedagóg

Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Diana Vandáková
Konzultačné hodiny: streda: 8.00 - 9.30 h
štvrtok: 8.30 - 10.00; 14.00 - 15.00
individuálne podľa dohody na tel. 0317020455

Kto je špeciálny pedagóg?

Je to pedagogický a odborný pracovník, ktorý sa priamo podieľa na výchove a vzdelávaní žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.

Školský špeciálny pedagóg je v základnej škole pre žiakov preto, aby sa žiakom (i rodičom) účinne pomohlo a tak sa im úspešne učilo, dobre sa v škole cítili, zažívali úspech v kolektíve žiakov, prežívali radosť zo školskej  práce a tak z nich vyrástli zdravé a harmonické osobnosti . . .

Hlavnou náplňou práce špeciálneho pedagóga v našej škole je priama práca so žiakmi, ktorým boli diagnostikované špecifické vývinové poruchy učenia a priama práca so žiakmi, ktorí majú z rôznych dôvodov problémy v učení alebo správaní. Špeciálny pedagóg nerealizuje odborné vyšetrenia žiakov. Pracuje so žiakmi podľa vzdelávacích programov pre žiakov so ŠVVP a individuálnych odporúčaní z psychologických a špeciálnopedagogických vyšetrení, ktoré realizujú centrá pedagogicko-psychologického poradenstva.

Žiakom vzdelávaným formou školskej integrácie zbezpečuje v rámci školského rozvrhu výuku predmetov špeciálnopedagogickej podpory (rozvíjanie špecifických funkcií, individuálna logopedická intervencia). Žiakom s odporúčaným zvýšeným individuálnym prístupom poskytuje reedukačné a korekčné cvičenia mimo školského vyučovania.

Ďalej sa podieľa sa na vypracovávaní individuálneho vzdelávacieho programu. V procese vyučovania poskytuje žiakovi individuálne špeciálno-pedagogické, terapeutické  služby. Poskytuje konzultácie, rady a informácie ostatným pedagogickým pracovníkom školy i rodičom žiaka. Podľa potreby spolupracuje s ostatnými poradenskými inštitúciami, predovšetkým s centrom špeciálno-pedagogického poradenstva, centrom pedagogicko – psychologického poradenstva, prípadne aj s lekármi.

Kto sú žiaci so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami?

·         žiaci so zdravotným postihnutím – napr. s mentálnym, sluchovým, zrakovým alebo telesným postihnutím, narušenou komunikačnou schopnosťou alebo autizmom

·         žiaci dlhodobo chorí alebo zdravotne oslabení

·         žiaci s vývinovými poruchami učenia - dyslexia, dysgrafia, dysortografia, dyskalkúlia,...

·         žiaci s poruchou aktivity a pozornosti