V novembrovom kalendári máme už mnoho rokov zaradenú i online medzinárodnú súťaž iBobor - Informatický bobor. Súťaž prebieha vo viac ako 50 krajinách, jej úlohy overia kompetencie detí z oblasti informatiky, matematiky, logiky. Aj v tomto školskom roku sme mali úspešných vo všetkých kategóriách. Úspešným žiakom blahoželáme! Výsledky sú v záložke Súťaže a foto z vyhodnotenia vo Fotoalbume.
Literárno-historická exkurzia Nitra
Dňa 27.11.2023 sa žiaci 4.A a 6.B zúčastnili exkurzie v Nitre. Naše prvé kroky viedli do divadla K. Spišáka, kde sme sa pobavili na predstavení "Trója", ktoré bolo sprevádzané hudobným doprovodom v réžii hercov tohto divadla. Po skončení predstavenia sme sa presunuli historickými uličkami do areálu Nitrianskeho hradu. Žiakom sa dnešné podujatie páčilo, čo ocenili búrlivým potleskom.
Mgr. B. Práznovská, Mgr. I. Jenejová, A. Brečková Literárno-historická exkurzia Nitra
23
Vďakyvzdanie na krúžku anglického jazyka
Na anglickom krúžku sme si pripomenuli tradičný severoamerický sviatok, ktorý patrí do obdobia dožiniek - Vďakyvzdanie. Oslavuje sa vo štvrtý novembrový štvrtok a je spájaný s tradíciami a typickými jedlami. S deťmi sme si pripomenuli históriu tohto sviatku a taktiež za čo sme v živote vďační.
T. Hercegová Vďakyvzdanie na krúžku anglického jazyka
9
Európsky týždeň boja proti drogám
Týzdeň od 19. - 23. novembra patrí protidrogovej prevencii. Na hodinách biológie a chémie sme sa v siedmom, ôsmom a v deviatom ročníku venovali tejto téme. Rozprávali sme sa o ich pôvode, účinkoch a hlavne škodlivých vplyvoch na ľudský organizmus. Dôraz sme všetci kládli na prevenciu, ako povedať droge NIE!
Ing. Ľubica Balážiová Európsky týždeň boja proti drogám.
11
Bubnovačka a práva detí v 1.A
„Aby bolo deti lepšie počuť"
Aj násilie je téma, ktorej sa netreba vyhýbať, ktorú nemožno prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás netýka. Práve preto od roku 2014 sa vždy 20. novembra organizuje celoslovenská Bubnovačka – „Aby bolo deti lepšie počuť!“. Podujatie, ktoré má symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporiť v spoločnosti tému včasnej prevencie. Aj žiaci 1.A triedy našej školy bubnovali, aby si pripomenuli, že hlas detí je dôležitý. V rámci tohto podujatia v triede diskutovali o právach dieťaťa, násilí a šikanovaní.
Mgr. Zuzana Kuciaková Bubnovačka a práva detí v 1.A.
Záložka do knihy spája školy
Október 2023 bol vyhlásený ako Medzinárodný mesiac školských knižníc. Tradične vo väčšine škôl je venovaný nielen čítaniu kníh, ale aj výrobe záložiek do kníh. Už 14. rok sa slovenské i české základné školy zapájajú do čitateľského projektu na podporu kreatívneho čítania s názvom Záložka do knihy spája školy. Aj naša škola sa stala tento rok súčasťou tohto projektu. Netrpezlivo sme očakávali, ktorá škola nám bude pridelená a z ktorého kúta krajiny, či Čiech spoznáme nových kamarátov. Tento rok bola našou partnerskou školou ZŠ s MŠ Námestie Kráľovnej pokoja v Prešove. Všetci žiaci usilovne čítali a pre kamarátov z východu kreslili, vystrihovali či lepili záložky. Veríme, že im tie naše urobili radosť, lebo tie ich k nám už dorazili. Dievčatá z 9. ročníka spolu s pani učiteľkou Balážovou navštívili každú triedu na 1. stupni a osobne rozdali každému žiakovi záložku. Deti sa záložkám veľmi potešili. Prváci si ju hneď dali do šlabikára a ostatní žiaci určite do knihy, ktorú práve čítajú. Žiaci z 2. stupňa si môžu záložky zobrať počas hodín strávených v knižnici. Zo srdca ďakujeme všetkým!
Mgr. Zuzana Kuciaková Záložka do knihy spája školy.
8
Aktívna škola
Naša škola sa zapojila do nového pilotného projektu pod názvom Aktívna škola.
Čo je vlastne „Aktívna škola?“ Aktívna škola predstavuje komplexný prístup k pohybovým aktivitám na školách, ktoré realizuje škola pred, počas alebo po skončení vyučovania.
Vieme, že pohyb nesporne pomáha – pohyb zlepšuje kognitívne funkcie, vrátane akademického výkonu, zlepšuje duševné zdravie a môže zlepšiť symptómy depresie a úzkosti. Toto sú hlavné dôvody, prečo potrebujeme, aby aj naša škola bola Aktívna.
Cieľom Ministerstva školstva SR je prostredníctvom tohto projektu zabezpečiť pre žiakov dostatok kvalitného pohybu na školách.
V pilotnom projekte sa zisťuje úroveň – Aktívne skóre jednotlivých prihlásených škôl, medzi ktorými ako sme už spomenuli sme aj my, naša škola. Podľa výpočtu sa jednotlivé školy zaradia do pozície čakateľ alebo aktívna škola. Na základe vypracovania požadovaného dotazníka, z ktorého nám bolo vypočítané spomínané skóre, sme sa stali súčasťou siete Aktívnych škôl, čomu sa veľmi tešíme. Preto máme právo používať značku Aktívna škola ako symbol nášho proaktívneho prístupu k pohybovým a športovým aktivitám na našej škole.
Mgr. Mária Košecová
Týždeň tolerancie, červená farba
Školský týždeň dnes uzavrela červená – farba krvi, symbol života, darovania citov a emócií.
Prváci rozdávali lásku prostredníctvom srdiečok a celotýždňové aktivity prezentujú na triednej nástenke. Druháci sa rozprávali o láske, na počítačoch nakreslili, čo ukrývajú ich srdiečka. Tretiaci sa rozprávali o srdci, vyrábali origami srdiečka, spievali Červené jabĺčko a zatancovali si Červený šáteček. Štvrtáci a piataci analyzovali výroky o srdci, hovorili o darcovstve krvi. Tvorivým písaním „Srdce na dlani“ vyjadrili osobné poďakovania. Šiestaci sa zamýšľali nad negatívnymi emóciami a hnevom i ako sa ich zbaviť. Siedmaci uvažovali nad otázkou "Kto a čo mi pomáha, keď mi je ťažko?". Maľbou sa snažili sa zachytiť pohľad pohľad na lásku čistú, úprimnú, zrelú. Počúvali i piesne o láske a zistili, že "Láska je mocný Čarodej". Na čitateľskom krúžku deti kreslili a opisovali rozprávkové postavy vo farbách tohto týždňa. Na biológii sa najstarší žiaci venovali srdcu z hľadiska anatómie. Siedmaci a ôsmaci si merali krvný tlak a pulz, deviataci pozorovali vzorku krvi mikroskopickými očami.
Aktivity celého týždňa mali jediný cieľ: navzájom sa tolerovať. Akceptovať, že každý je jedinečný a každému ide niečo iné. Vedieť sa navzájom pochopiť, pochváliť, vypočuť, podporiť a rešpektovať. A vedieť spolu spokojne žiť.
51
Týždeň tolerancie, biela farba
Tretí deň patril bielej – farbe dokonalej čistoty. Dnes sme venovali čistote, ohľaduplnosti, zraniteľnosti nášho života a správania, ktoré sú základom pre mier a pokoj.
Prváci hovorili o pomoci druhým ľuďom aj zvieratkám, nakreslili si svoju ruku v aktivite Podaj pomocnú ruku, na telesnej prekonávali prekážkovú dráhu so zaviazanými očami za pomoci kamaráta. Druháci a tretiaci vyrábali holubicu mieru, príbehom Mimi a Líza o nevidiacom dievčatku sa zamerali na symbol bielej paličky. Štvrtáci začali deň koncertom pre mier, deti sa prezentovali spevom a hrou na klavír. V priateľskom vedomostnom kvíze si pripomenuli pekné i smutné udalosti našich dejín. Piataci sa rozprávali o skutočných hodnotách. Šiestaci v rolových hrách skúsili život nevidiacich, skúsili čítať a písať brailovým písmom. Bielu farbu prepojili s Mliečnou dráhou, ktorej súčasťou sme my ľudia a naša žiariaca výnimočnosť. V triedach starších žiakov to boli informácie a diskusie o globálnych otázkach. Zamýšľali sme sa nad pojmom mier a pokoj, ktorý sme sa snažili cez motivujúce príbehy nájsť aj v sebe samom, a tak raz odovzdávať ďalej do sveta.
54
Týždeň tolerancie, zelená farba
Druhý deň Týždňa tolerancie sa opäť niesol v duchu danej farby a témy. Dnes symbolika optimistickej zelenej farby – farby prírody. Prváci zvoli tému život v lese, druháci triedenie a recykláciu odpadov, tretiaci pracovali s príbehom o starom dube a na informatike kreslili rastliny a vyhľadali pôvod slova tolerancia. Štvrtáci sa zaoberali vzhľadom a výškou rastlín, spracovali význam lesa. Pripomenuli si význam zeleného panáčika na semafore a bezpečnosť v skracujúcich sa dňoch. Piataci navrhovali v anglickom jazyku vysnívaný dom s využitím prírodných zdrojov. Šiestaci si pozreli inšpiratívne video a zistili, že veľa námetov robia aj ony automaticky. Vyrobili plagát a stihli aj oddych pri meditačnej hudbe. Siedmaci sa pozreli na slovo tolerancia pomocou slovníka, hľadali jeho synonymá i antonymá. Ôsmaci písali príhovor, priblížili neradostnú situáciu našich lesov a vyzývali ľudí k ochrane nášho zeleného bohatstva. Pod mikroskopom pozorovali prírodniny z areálu školy. Deviataci diskutovali o alternatívnych zdrojoch energie, v téme výber povolania pomenovali zručnosti, ktoré musia individuálne rozvíjať. Opäť sme zažili skvelý komunitný deň:-)
68
Týždeň tolerancie, modrá farba
MODRÁ – symbol spoľahlivosti, zodpovednosti a stability.
Týždeň tolerancie sme začali vstupným rozhovorom o pojme „tolerancia“ a ďalej sme veku primerane rozvíjali symboliku modrej farby. Najmladší žiaci mali motivačné aktivity súvisiace s vodou, jej šetrením. Čítali povesť o studni lásky, naučili sa pieseň Kopala studienku. Slovné úlohy boli dnes o dĺžke a ochrane riek. Akrostichy vznikli zo slova tolerancia a kolobeh vody. Starší žiaci otvorili tému obnoviteľných zdrojov energie, pokusmi dokazovali vlastnosti kvapalín. Rozprávka A Tale of two feathers, kde sova hľadala majiteľa modrého pierka overila slovnú zásobu. Zopakovali sme si i slová súvisiace s kamarátstvom, ktorými sme napĺňali poháre. Najstarší žiaci dávali sľuby planéte s použitím budúceho tvaru will, v inej triede sa naučili idioms v súvislosti s modrou farbou a ich význam. Celý deň sme hľadali dôvody, ktoré nám vyčarujú úsmev na tvári.
38
Týždeň tolerancie
V tomto týždni si budeme pripomínať Medzinárodný deň tolerancie 16. novembra a hneď 17. novembra Deň boja za slobodu a demokraciu. Svoju tolerantnosť ukážeme tým, že každý deň prídeme oblečení v rovnakej farbe aspoň jednej časti náško odevu. V pondelok modrá, utorok zelená, streda biela a vo štvrtok červená.
A nie len to, celé naše vyučovanie bude plné rôznych aktivít, zážitkov, blokových vyučovanií a projektov.
Martin na (bielom) koni
Včera mali prváci v školskom klube deň s pranostikou "Martin na bielom koni". Pre potešenie si vyrobili aspoň papierových koníkov s krásnymi hrivami.
Mgr. T. Mihalková, Mgr. M. Lipovská Martin na (bielom) koni
9
Historická vychádzka štvrtákov
Dnes sme sa my, štvrtáci, vybrali na vychádzku. Nebola dlhá, ale dôležitá so zaujímavými informáciami. Cieľom bolo priestranstvo pred kultúrnym domom – Pamätná tabuľa Kazimíra Hambálka, rodáka z Paty, ktorý zahynul v mladom veku v Slovenskom národnom povstaní. Nápisy na pamätníku sme si prepojili s učivom vlastivedy. Meno Kazimíra Hambálka je i na spomienkovej tabuli na Symbolickom cintoríne na Popradskom plese, nakoľko tento vojak zahynul pri havárii lietadla pod Gerlachovským štítom.
4.A, 4.B a tr. uč. Historická vychádzka štvrtákov
V Divadle J. Palárika v Trnave
Dňa 6.11. žiaci 1. až 3. ročníka vyrazili za kultúrou. Navštívili sme Divadlo Jána Palárika v Trnave, kde sme sa pobavili na predstavení Traja tučniaci, ktoré bolo plné humoru a piesní. Predstavenie malo biblický nádych s témou Noemovej archy. Všetkým sa predstavenie páčilo a bolo sprevádzané potleskom.
Mgr. E. Hercegová V Divadle J. Palárika v Trnave .
10
Týždeň školských knižníc 2023
Mesiac október bol bohatý na aktivity spojené s čítaním. Našu školskú knižnicu navštívili malí i veľkí žiaci s pani učiteľkami počas hodín literatúry, ale aj v čase otváracích hodín knižnice. Viacerí sa už stihli aj tretíkrát zastaviť a vypožičať si knihu na čítanie, čomu sa veľmi tešíme. Tento rok sme nazreli hlbšie do procesu čítania a zamýšľali sme sa nad tým, čo všetko naša myseľ počas čítania spracúva. Cieľom čítania je v prvom rade porozumenie textu, no samotné čítanie je aktívna činnosť, pri ktorej používame rôzne stratégie. Mnohé z nich si občas neuvedomujeme a nabiehajú nám automaticky. Iné zasa je lepšie spoznať a pomáhať si nimi v snahe pochopiť text. S pani učiteľkami na druhom stupni sme si rozdelili dané stratégie a venovali sa im spolu so žiakmi. Pridali sa k nám aj obe triedy štvrtákov, ktoré si pri čítaní krátkeho textu mali predstavovať vo svojej mysli, čo vidia. Svoje predstavy zhmotnili v podobe obrázkov, ktoré vkreslili do rámu okuliarov. Táto stratéga sa nazýva vizualizácia a pomáha nielen pri čítaní, ale aj pri samotnom učení sa doma i v škole. Triedy 5.A a 6.A pracovali v skupinách a vytvárali z viacerých kapitol/častí textu jednu spoločnú pizzu. Pri aktivite s názvom Poskladaj si svoj príbeh rozvíjali ďalšiu stratégiu, ktorou je sumarizovanie. V triede 6.B sme využili naše rozčítané príbehy a vymýšľali si ich ďalšie pokračovanie resp. záver. Pri danej stratégii predpovedania deja sa rozvíja detská predstavivosť a tvorivosť. Napokon v triede 7.A sa žiaci ponorili do hľadania súvislostí medzi príbehmi svojich kníh a vlastným životom, inými knihami či so svetom. Ide o stratégiu prepájania, logického vyvodzovania. Podobných stratégií je oveľa viac a budeme sa s nimi postupne oboznamovať, aby si deti uvedomovali, že čítanie nie je len skladanie slov do viet, ale interaktívny proces, pri ktorom rastie naše poznanie sveta i seba samého.
Mgr. I. Jenejová Týždeň školských knižníc 2023.
42