Dnes sa odohrala druhá športová výzva učitelia vs žiaci. Tentokrát išlo o učiteľskú výzvu, bol zvolený volejbal, v ktorom sú učitelia nezdolateľní a potvrdili to aj v tomto stretnutí, keď sa najmä dievčatá z deviatych ročníkov pokúšali zmeniť túto skutočnosť... nevyšlo to a učitelia zvíťazili v troch setoch zhodným pomerom 25:10. Stav série upravili na 2:1 vo svoj prospech. Na záver stretnutia učitelia ocenili snahu dievčat potleskom:-)
Druhá športová výzva učitelia vs žiaci
- 19
Environmentálna výchova rovesníckym učením
Dnes žiaci siedmeho ročníka na hodine environmentálnej výchovy vzdelávali štvrtákov formou rovesníctva. Vysvetľovali im princíp zdravého stravovania, význam celozrnných potravín, strukovín, olejnín, bielkovín v potrave, kde hľadať zdravé cukry v potravinách a čoho sa vyvarovať, aby naše telo bolo v dobrej kondícii. Cieľom bola spoločná práca, vzájomná komunikácia, úspešné pochopenie problematiky a samozrejme potešenie z aktivívneho učenia.
Ľ. Balážiová, J. Remiašová Environmentálna výchova rovesníckym učením
9
Folklórna Sereď, školské kolo
26. novembra sa najlepší speváci našej školy stretli v školskom kole súťaže Folklórna Sereď. Žiaci súťažili v speve ľudových piesní. Spomedzi 38 súťažiacich sú nasledovné výsledky:
1. stupeň - 1. miesto: Nelka Žáková, 3.A; 2. miesto: Karolínka Hercegová, 2.A a Klárka Moravcová, 3.A; 3. miesto: Mia Bučeková a Tomáš Cicák, 3.A.
2. stupeň: 1. miesto: Margarétka Hrotíková, 8.A; 2. miesto: Adrianka Brančíková, 8.B; 3. miesto: Nelka Mrenková, 7.B. Blahoželáme! Víťazi nás budú reprezentovať v regionálnom kole súťaže.
Deti sa počas súťaže vzájomne podporovali a inšpirovali, preto máme chuť aj do ďalšieho spievania.
11
Matematika tandemovo
Dnes na matematike zažili tretiaci tandemové vyučovanie. Celá hodina bola plná zaujímavých aktivít. Vyrobili si aj kompenzačnú pomôcku na malú násobilku. Tá ich natoľko zaujala, že si ju vzali na veľkú prestávku a ukázali kamarátom. Žiakom sa hodina veľmi páčila.
Mgr. M. Koborová Matematika tandemovo
25
Náboženstvo zážitkovo
Na hodinách náboženstva sa deti dozvedajú i o živote svätých. Do praktickej roviny to preniesol pán farár Ladislav Kuna na utorňajšej (19.11.) detskej sv. omši Kostole Narodenia Panny Márie v Pate. Zážitky v nás ostávajú dlhšie, preto si toto učivo deti utvrdili "Karnevalom svätých". Rodičom i deťom vypomohol zapožičaním kostýmov svätých a pred karnevalom najskôr vysvetľoval, kto sú svätí a čo urobili, dokonca ich deťom aj premietol dataprojektorom. Každé dieťa si vybralo postavu svätého a predstavilo ho aspoň jednou vetou. Deti mali veľkú radosť, že sa mohli zúčastniť omše prezlečení do kostýmov. Vďaka tejto osobnej skúsenosti si určite zapamätali viacero svätých mien. Kto bude chcieť zažiť omšu v kostýme, môže prísť ďalší týždeň v utorok. Pán farár má odložené ďalšie kostýmy na požičanie.
Mgr. I. Jenejová Náboženstvo zážitkovo
6
Školské tričká opäť v e-shope
Milí rodičia, milí žiaci,
školský e-shop znovu otvorený!
Aj tento rok máme pre Vás skvelú správu. Naša škola má vlastnú voľnočasovú kolekciu oblečenia plnú mikín, tričiek, ruksakov, čapíc a ďalších kúskov so školským logom. E-shop je znovu otvorený a tentokrát dokonca s nižšími cenami! Ponuku nájdete na tomto linku: https://www.kraloveskoly.cz/zspata/
Objednávanie je už spustené a bude otvorené až do 5 decembra 2024
(Môže sa stať, že ceny v e-shope sa zobrazia v CZK. V hornej lište e-shopu nastavíteEUR)
S pozdravom a prianím krásneho dňa Mgr. Jana Martinková
Skúmame vesmír
Prírodoveda vo 4. ročníku je naozaj veľmi zaujímavá. O tom sa presvedčili aj naši žiaci zo 4.A a 4.B triedy. Nedávno ich oslovila téma VESMÍR.Čo je to vlastne vesmír? ...vesmír je celý svet a všetko vôkol neho. Sú to všetky hviezdy a planéty. Zem, so svojimi rastlinami a zvieratami, my - vy, slovom všetko. Vo vesmíre sa nachádzajú galaxie, planéty, mesiace, asteroidy. Pozorovať vesmír môžeme rôznymi spôsobmi. Posielame kozmické lode, aby navštívili a preskúmali rôzne planéty a mesiace v rámci našej slnečnej sústavy. K dispozícii sú tiež observatóriá s ďalekohľadmi. Nedávno sme takéto navštívili v Hlohovci.Skúmanie vesmíru žiakov zaujalo. Zisťovali napríklad, aký je rozdiel medzi galaxiou a hviezdokopou, čo znamená slovo Kozmos, prečo niekedy vidieť na oblohe veľa hviezd a inokedy menej, alebo žiadne, prečo planéta Pluto bola vyradená z našej slnečnej sústavy....a množstvo iných zaujímavostí.Výstupom ich zozbieraných informácií sú nádherné projekty, s ktorých pripravili výstavu, ktorú si môžu pozrieť všetci žiaci našej školy.
Mgr. M. Košecová Skúmanie vesmíru
39
Slovenčina v 5. a 9. ročníku tandemovo
Dnes mali žiaci piatych a deviatych ročníkov možnosť zažiť tandemové vyučovanie. Na hodinách slovenského jazyka spoznali život ľudí s určitými zdravotnými znevýhodneniami. Pri gramatických cvičeniach mali prácu sťaženú tmavými okuliarmi, štuplíkmi do uší, písaním inou ako dominantou rukou. Vyskúšali si pocit človeka, ktorý s tým žije každý deň, ale zároveň sa učili s ním spolupracovať a pomáhať mu. Špeciálna pedagogička M. Kľačová im tiež vysvetlila podstatu tzv. vývinových porúch učenia a prínosu inklúzie pre nás všetkých. Krásne to za všetkých povedal jeden piatak:"Učíme sa tolerancii."
Mgr. Z. Kamenická Slovenčina v 5. a 9. ročníku tandemovo.
14
Tandemové vyučovanie anglický a slovenský jazyk
Učenie v tandeme sme si dnes vyskúšali aj v 8.A triede na hodine slovenského jazyka. S pani učiteľkou Kristínkou Vaškovou sme si pre žiakov pripravili hodinu, počas ktorej sme prepojili slovenský jazyk s anglickým jazykom. Naším cieľom bolo identifikovanie základných znakov slávnostného prejavu v slovenskom jazyku a hľadanie spoločných a odlišných znakov medzi slovenským a anglickým prejavom. Žiaci si vypočuli známy rečnícky prejav M. L. Kinga i slávny prejav z filmu Kráľova reč, aby sme si dodali inšpiráciu aj odvahu pri tvorení ich vlastných prejavov. V druhej časti sme si rozobrali dve ukážky rečníckych prejavov v písanej podobe, pričom jeden bol v slovenskom a druhý v anglickom jazyku. Úlohou žiakov bolo priradiť správne tvrdenie k jednotlivým textom. Na záver sme si pripomenuli a vysvetlili výstižný citát Winstona Churchilla: "Rečník má vyčerpať tému, nie poslucháčov." My sme našu tému vyčerpali dosť a verím, že sa žiaci budú tešiť na ďalšiu hodinu obohatenú o medzipredmetové vzťahy.
Mgr. I. Jenejová Tandemové vyučovanie anglický a slovenský jazyk.
10
Týždeň tolerancie, modrá farba
"Voda, základ života." Modrá farba nás v piatok inšpirovala k aktivitám zameraných na podstatu života. Voda je základom každej bunky, každého živého organizmu, je domovom pre mnohé živočíchy v potravinom reťazci. V našich triedach sme mali opäť veľa zážitkových aktivít, pokusov a tvorivosti.
Celý týždeň sme sledovali jeden cieľ TOLERANCIA (16.11. Medzinárodný deň tolerancie). Niektoré veci sme si zopakovali, mnohé nové informácie pribudli. Naše činnosti by sme mali napĺnať každý ďalší deň, aby posolstvo tolerancie fungovalo. Buďme k sebe tolerantní, kritizujme čestne a buďme si navzájom oporou a dobrým vzorom.
Z. Práznovská a ostatní pedagógovia Týždeň tolerancie, modrá farba
14
Týždeň tolerancie, zelená farba
Zelený štvrtok s heslom "Rešpektuj prírodu" bol najmä pre mladšie deti ľahko zrozumiteľný. Naše triedy sa premenili na les so zvieratkami a rastlinami. Spievali sme tematické pesničky, čítali zaujímavosti, hrali rolové hry, pozerali rozprávky, rozprávali sa a tvorili. Premýšľali sme nad odkazmi, ktoré by nám príroda povedala, keby hovorila ľudskou rečou.
So staršími žiakmi na druhom stupni sme sa dnes rozprávali o zmenách v prírode i v našom okolí. Pozreli sme si fotky známych miest na Slovensku a žiaci hádali, čo je to za miesto. Na základe fotiek sme prišli spoločne na to, že veľkým rozdielom je aj počet áut na cestách, menej snehu v zime alebo aj menej zelene v mestách. Šiestaci na hodine občianskej náuky hľadali pomocou cinquainu na slovo Tolerancia vlastnosti dobrého rodiča. V dnešnej dobe sú dôležité okrem iného stále aj vzájomná úcta a porozumenie.
29
Týždeň tolerancie, žltá farba
"Slnko svieti pre všetkých", motto dnešného dňa Týždňa tolerancie sme opäť realizovali viacerými aktivitami, v dvoch rovinách. V prvej sme praktickým ukážkami a rolovými hrami prepájali prevenciu proti rasizmu a iným prejavom netolerancie. V druhej rovine sme sa sústredili na Slnko a jeho pôsobenie na ľudský organizmus a prírodu.
41
Týždeň tolerancie, biela červená
V utorok 12. novembra sme sa odeli do červenej farby. Posolstvom dňa bolo darovanie. Vyučovanie sme opäť spestrili mnohými aktivitami s významom červenej farby - láska, srdečnosť, vďačnosť, obdarovanie i prijatie. V rolových hrách sme precvičovali detskú empatiu a čarovné slovíčka. Deti vyrábali spločné plagáty Srdce na dlani i srdiečka, do ktorých vpisovali dobré vlastnosti. Starší žiaci si pri rozbore básne spojili s červenou farbou významy ako energia, život, výraznosť, vášeň, aktívnosť a nádej, ktorú sme premenili na naše sny, túžby a želania. Každý žiak si napísal na zadnú stranu papierovej mince jedno želanie, ktoré "vhodil" do papierovej fontány. Na hodinách ANJ sme sa venovali téme červeného dňa Daruj zo srdca, pomocou srdiečok so slovesami (HELP, GIVE, SHARE, SMILE, PLAY) sme tvorili vety, ktoré ich vedú k láskavým činnom v prostredí, kde sa hrajú, ôsmaci si precvičovali predprítomný čas a na tému dňa vypracovali zoznam láskavých činov, ktoré zdobia nástenku v triede. Táto aktivita podporuje ich komunikáciu a precvičovanie si preberáného učiva inak. Deviataci sa venovali budúcnosti a plánovaniu láskavých činnov a precvičili si používanie budúceho času rôznymi spôsobmi. Diskusie o pocitoch boli prepojené i so včerajším divadelným predstavením Anna Franková. Nevynechali sme ani darcovstvo krvi, p. učiteľka Koborová, darkyňa krvi, deťom priniesla ukázať svoju bronzovú, striebornú i zlatú Janského plaketu.
Zajtra nás čaká ďalší deň - v žltej farbe (alebo so žltým smajlíkom na tričku).
32
Týždeň tolerancie, biela farba
Týždeň tolerancie sme odštartovali v bielom oblečení s mottom "Podaj pomocnú ruku!" Najstarší žiaci návštevou Nového divadla v Nitre. Zúčastnili sa na divadelnom predstavení s názvom Anna Franková. V tento deň sa nám biela farba v príbehu spojila s čistotou, nevinnosťou a jednoduchosťou dieťaťa a zároveň s chladom, ktorý prežívala jej rodina v úkryte.
Ostatní žiaci mali počas dňa vyučovanie spestrené aktivitami súvisiacimi s pojmami pomoc, ochota, tolerancia. S bielou farbou na našich šatách sme spojili bielu pastelku a pomoc nevidiacim, Martina na bielom koni a ľudovú slovesnosť, ruky pomoci a zodpovednosti za seba i kamarátov,...
16
Divadelné predstavenie a exkurzia Nitra
Týždeň tolerancie odštartovali žiaci 7., 8. a 9.ročníka návštevou Nového divadla v Nitre. Zúčastnili sa na divadelnom predstavení s názvom Anna Franková. Príbeh dievčatka zo židovskej rodiny nás vtiahol do detského sveta a prežívania ťažkého obdobia v našich dejinách z pohľadu detí i dospelých. Naši žiaci cez príbeh odhaľovali pocity, strasti, slasti i bolesti dospievania, ale aj tragédiu vojny. V tento deň sa nám biela farba v príbehu spojila s čistotou, nevinnosťou a jednoduchosťou dieťaťa a zároveň s chladom, ktorý prežívala jej rodina v úkryte v tajnej časti amsterdamského domu.
Triedy 7. A a 7.B sa po divadelnom predstavení presunuli do historickej časti mesta Nitry, ktorou je Pešia zóna v Nitre. Nachádza sa v centre mesta (Dolné mesto, mestská časť Staré mesto). Je to úsek Štefánikovej triedy od Svätoplukovho námestia po začiatok Palárikovej ulice. Žiaci netradičným spôsobom objavovali kultúrne pamiatky a historické predmety. Boli rozdelení do skupín a plnili úlohy do predpripraveného pracovného listu – za pomoci informácií z internetu a z elektronických máp hľadali nápis na Synagóge, zapichnutý meč pred budovou Ponitrianskeho múzea, symbol troch Svätoplukových prútov a pod. Na záver si urobili skupinové fotky pri miestach, ktoré museli najskôr nájsť.
Žiaci 8.A a 8.B mali sprievodný program prehliadku Krajskej knižnice v Nitre. Už od momentu nastupovania do autobusu napĺňali posolstvo tohto dňa - podaj pomocnú ruku, každý svojmu spolusediacemu, o ktorého sa „staral“ až do návratu. Pri predstavovaní jednotlivých oddelení v knižnici sa dozvedeli, že majú aj knihy pre slabozrakých a nevidiacich napísané Brailovým písmom. Biela pastelka je symbolom pomoci pre týchto ľudí.
Deviataci po divadelnom predstavení navštívili Gravity Laser Arénu. Po rozdelení na 3 skupiny po 12 hráčov si zahrali hráč proti hráčovi aj červený tím proti modrému. Žiaci volili rôzne taktiky, tímovo spolupracovali a super sa zabavili.
tr. učitelia Divadelné predstavenie a exkurzia Nitra
31
Informatický bobor - iBobor
V tomto týždni prebehla informatická súťaž iBobor. Najúspešnejší boli naši "najmladší" Bobríci (4. - 5. roč.) až šiesti boli úspešní: Gregor Hojgr 5.A; Andrej Vörös 5.A; Damián Tománek 4.B; Nataša Sokolová 5.A; Kristína Petrovská 5.B; Zuzana Jenejová, 4.A.
V kategórii Benjamín (6.-7.roč.) boli úspešné dve dievčatá Hana Cicáková 7.B a Ema Lukáčová 6.A.
Úspešným žiakom blahoželáme. Tešíme sa však i odvahe všetkých súťažiacich.
L. Blehová
Tandemové vyučovanie a finančná gramotnosť
Druháci mali v tomto týždni tandemové vyučovanie slovenského jazyka. Spolu s pani učiteľkou ich učila pani učiteľka špeciálna pegaogička. Finančnú gramotnosť zaradili do edukačného procesu prváci, tretiaci a štvrtáci. Prváci a tretiaci si v školskom klube vyrobili peňaženky a vytvorili cvičný obdchod, v ktorom predávali i nakupovali. Štvrtáci sa na matematike vybrali do skutočného obchodu a hospodárenie s peniazmi si vyskúšali v reálnej situácii.
25
Deň školských knižníc
V mesiaci október sme oslávili Medzinárodný deň školských knižníc tradične formou čitateľských aktivít, projektového vyučovania a návštevami školskej knižnice. Žiaci na druhom stupni a štvrtáčikovia tvorili plagáty o rôznych žánroch (napr. fantasy, sci-fi, detektívka, komiks), v ktorých spracovali konkrétne zadanie týkajúce sa charakteristických znakov daného žánru, príkladov kníh a autorov, postáv a prostredia, hlavného hrdinu, obsahu a hlavnej myšlienky ukážky, literárny druh, formu a špecifické jazykové prostriedky, príp. niečo zaujímavé v danom žánri (napr. kto bol prvým autorom detektívky a pod.) Spolu so žiakmi sme si vybrali knihu z konkrétneho žánru. Pracovali sme aj v knižnici, kde mohli deti hľadať knihy. Pracovali v skupinách zadelených rôznymi netradičnými spôsobmi. Aktivity sme obohatili o sledovanie ukážky z filmového spracovania diela či literárne kvízy. Tato forma aktívneho učenia podporuje mäkké zručnosti, spoluprácu medzi žiakmi, ktorí sa učia pracovať v tíme, zdieľať nápady a riešiť problémy spoločne.
I. Jenejová Deň školských knižníc
31
Učenie v maskách
Posledné dni pred jesennými prázdninami našu školu navštívili rôzne strašidlá. Na podnet školského parlamentu zažili žiaci zábavné učenie v maskách. Po triedach a chodbách a prechádzali bosorky, ježibaby, kostry, duchovia a iné, viac či menej, strašidelné postavy. A tie veru nezaháľali. Okrem strašenia aj písali, riešili strašidelné úlohy a súťažili v rôznych veselých disciplínach.
Z. Kuciaková Učenie v maskách.
11
Záložka do knihy spája školy
Aj tento školský rok sa naša škola zapojila do 15. ročníka projektu Záložka do knihy spája školy s témou Od mravca po veľrybu – inšpirujúci svet zvierat.
Našou partnerskou školou sa tentokrát stala Spojená škola na Školskej ulici v Turčianskych Tepliciach. Záložky tvorili žiaci 1. aj 2. stupňa a samozrejme aj v ŠKD pod vedením pani učiteliek a vychovávateliek. Bolo naozaj z čoho vyberať. 200 záložiek už poputovalo kamarátom do Turčianskych Teplíc. A my zase očakávame, aké záložky pre nás pripravili naši kamaráti z partnerskej školy. Tie potešia našich žiakov a veríme, že sa stanú ich sprievodcami pri čítaní.
8.11.: V tomto týždni nás potešil balík so záložkami od žiakov ZŠ Turčianske Teplice. Prvostupniaci dostali záložky do šlabikárov a čítaniek. Čitatelia druhostupniaci si ich zoberú pri požičiavaní kníh v školskej knižnici.
Z. Kuciaková Záložka do knihy spája školy.
45