Rok čitateľskej gramotnosti

„Čítanie sú otvorené dvere do kúzelného sveta.“ – povedal jeden francúzsky spisovateľ. Možno i toto bolo jedným z dôvodov, prečo sa Ministerstvo školstva SR rozhodlo vyhlásiť školský rok 2016/2017 za Rok čitateľskej gramotnosti. A preto sme sa aj my, žiaci a aj všetci učitelia - nielen tí „jazykoví“ -  rozhodli tieto dvere do fantázie otvoriť a pripomínať počas celého roka význam a pozitívne účinky čítania, objavovania, získavania informácií a narábania s nimi. Už od septembra boli realizované viaceré aktivity na podporu čitateľskej gramotnosti našich žiakov. Do vestibulu novej budovy ZŠ bol ešte koncom predchádzajúceho šk. roka nainštalovaný čitateľský kútik, avšak tento rok sme ho obohatili aj o niekoľko časopisov (Quark, Fifík, RandR, Gate, Hádajko) – žiaci tak môžu (každý mesiac s novým číslom) vymeniť čas čakania za čas čítania. V rámci Medzinárodného týždňa školských knižníc žiaci vyrábali záložky do knihy a po krátkej výstave v priestoroch školy si ich žiaci vymenili medzi sebou v duchu hesla starší – mladším a naopak. Pri príležitosti Európskeho dňa jazykov sme sa pozreli na jazyky okolitých krajín tvorivou formou a všímali sme si nielen jazykové zvláštnosti ale i kultúrne rozdiely. Zapojili sme sa i do projektu vyhláseného ministrom školstva - Čítame spolu – kedy sme 24. 10. v každej triede čítali počas druhej vyučovacej hodiny ľubovoľnú slovenskú rozprávku. Počas celého roka podporujeme žiakov v literárnej a kreatívnej tvorbe – písaní básní, tvorby jazykových hier či  tvorbe projektov vlastným spôsobom nie vždy len za pomoci internetu. Žiaci majú i naďalej možnosť zapožičania kníh v Žiackom kabinete, do ktorého sa čo nevidieť  doplnia nové, pútavé knihy. Čaká nás splniť ešte veľa úloh – od rôznych projektov, cez prácu s e-knihou na hodinách, až po návštevy knižníc. Naším cieľom je pracovať so žiakmi tak, aby sa v tomto svete chatov, sociálnych sietí a internetu, dokázali vždy vrátiť ku knihe, vedeli pracovať s textom, dosiahli dobré výsledky v testovaniach a túžili byť vzdelanejšími osobnosťami.