Beseda s astronautkou M. Musilovou

24.11. 2017 k nám zavítala milá návšteva, Dr. Michaela Musilová, MSc., ktorá pôsobí ako najmladšia hosťujúca profesorka na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave. Tam svojim študentom prednáša o vesmírnych technológiách. Jej vedeckým smerom je astrobiológia so zameraním na extrémofily - organizmy žijúce v extrémnych podmienkach. Zaujímavou a pútavou formou nám odprezentovala svoj "astronautský život". Má už za sebou niekoľko výskumov, získala výskumný grant pre prácu priamo v NASA, spolupracovala na viacerých projektoch Európskej vesmírnej agentúry ESA a aj pre Londýnske observatórium. Ako jediná Slovenka bola členkou prvej britskej posádky, ktorá sa zúčastnila simulovanej misie na Mars. Bola to šesťčlenná posádka "marsonautov" a jej členom bol aj robot Napoleón :-). O rok by sa Michaela mala zúčastniť podobnej misie už ako jej veliteľka.

Stať sa marsonautkou bol Michaelin detský sen, ktorý sa jej už naplnil, ale určite ešte nedosníval. Držíme jej všetci palce, aby sa je podarila skutočná misia na skutočný Mars.

Do kroniky nám napísala povzbudivé slová: „per aspera ad astra – „drsnou cestou ku hviezdam“. Nech je tento výrok príkladom pre všetkých, ktorí snívajú, túžia si plniť detské sny a ídú si za svojím cieľom. Fotografie