Výstava najstarších kníh v obci Pata

Raz v škole, na hodine slovenčiny, nám pani učiteľka oznámila, že usporiadame v našej škole výstavu najstarších kníh v Pate. Každý so svojím susedom sa začal rozprávať, kto akú knihu bude mať. Postupne začali žiaci prinášať knihy, možno doma už dávno zapadané prachom. Niektorí spolužiaci chodievajú na krúžok, ktorý organizuje pani učiteľka Michaela Gerová a medzi nimi som aj ja. Na krúžku sme vyzdobili miestnosť, v ktorej sme plánovali knihy vystavovať. Začali sme vyzdobovať tabuľu, nástenky, steny a lavice. Neskôr sa tam priniesli aj knihy, pričom každá dostala na vizitke napísaného svojho majiteľa a triedu. Výstava prebiehala celý máj pre občanov, návštevníkov a žiakov našej školy. Keď prišiel ten deň, kedy sme tam mohli ísť ako celá trieda, veľmi som sa potešila. Obzerali sme si drahocenné kúsky, knihy rozprávkové, učebnice, spevníky, príručky, ktoré časom naberajú na vzácnosti, listovali sme, debatovali, čítali. Niektorí z nás si prezerali aj staré školské kroniky. Na niektorých fotografiách, na ktorých sme boli aj my,  sme sa neuveriteľne nasmiali. Táto hodina veľmi rýchlo ubehla. Videli sme najstaršie knihy v našej obci a táto vydarená akcia sa nám všetkým veľmi páčila. Pochvala patrí všetkým žiakom, ktorí sa zapojili, či už prácou pri inštalovaní výstavy alebo prinesením knihy. A ešte jedna pochvala je venovaná žiakom I. B, ktorí ako trieda priniesli kníh najviac. A práve medzi nimi bola aj tá najstaršia – náboženská kniha z roku 1738 – od Sárky Zemkovej.

S. R. Vondenová, VII. A

Ďalšie foto vo fotoalbume.