Ornamentálna mapa Slovenska

„Aj malý národ môže byť veľký.  Svojou kultúrou a vzdelanosťou.“

J. A. Komenský

V decembri sme sa zapojili do projektu Ornamentálna mapa Slovenska. Jeho súčasťou bolo vytvorenie maľovaného "ohniska", ktoré v minulosti zdobilo pece v domčekoch našich predkov. Naše ohnisko vytvorili žiaci 5. a 6. ročníka. Od 20. do 31. 12. prebiehalo hlasovanie o najkrajšie ohnisko.  Ďakujeme všetkým, ktorí svojím hlasom podporili  ohnisko, vytvorené našimi žiakmi /v strede so zeleným tulipánom/: https://www.tatrin.sk/inpage/hlasovanie/. Získali sme Vašich 46 hlasov, ďakujeme.

V ďalšej časti projektu budeme maľovať ornamenty typické pre našu obec. Nazrieme do pokladov po našich predkoch - patanských krojov, obrazov, výšiviek, maľovaných tanierov,...

INFORMÁCIE O PROJEKTE

Rok 2018 je vyhlásený za Rok európskeho kultúrneho dedičstva. Preto sme sa rozhodli zapojiť do projektu Ornamentálna mapa Slovenska.

Ornamentálna mapa je školský projekt, ktorý spája deti a mládež na celom svete. Upozorňuje ich na význam kultúry, kultúrnosti a dobrých vzťahov. Medzi národmi aj medzi sebou navzájom.

Projekt „Ornamentálna mapa Slovenska" je súčasťou medzinárodného integračného projektu „Ornamentálna mapa sveta" ( "Ornamental Map of the World" ), ktorý bude zameraný na spoznávanie tradičných národných kultúr v kontexte ochrany svetového kultúrneho dedičstva.

Ornament je základným prvkom miestnej kultúry, ktorý sa vyvíjal tisícročia a mal okrem estetickej aj funkciu sociálnu a ochrannú. Mapa tvorená ornamentami bude symbolizovať nesmierne kultúrne bohatstvo a rozmanitosť kultúr na našej planéte.

Slovensko bolo v minulosti výnimočné svojou živou kultúrou. Naši predkovia mali vysoké estetické cítenie a svoj talent rozvíjali od detstva až po starobu. Takmer všetci sa celý život venovali popri práci umeniu, kde veľmi často dosahovali z dnešného hľadiska profesionálnu úroveň. Každá „dolina“ si tak vytvorila originálny umelecký štýl, ktorý bol univerzálny - mali originálny odev, hudbu, architektúru,.....a ich základom bol práve - originálny ornament.

Mapa Slovenska vytvorená ako mozaika tradičných ornamentov bude spracovaná umelcami do podoby veľkoplošných obrazov „Krajina krásy“, a zároveň sa ornamenty natrvalo stanú súčasťou každej našej obce na Google Maps.

Účasťou v projekte „Ornamentálna mapa Slovenska" sa naša škola stáva reprezentantom Slovenska v uvedenom medzinárodnom projekte.

TERMÍNY :

November 2017 – prihlásenie školy do projektu

December 2017 – vytvorenie maľovaného ohniska

( v našej škole ohnisko vymaľovali žiaci 5.a a 5.B, poskladali a zlepili ho žiaci 6.A)

20.- 31.12.2017 – Súťaž o najkrajšie ohnisko (vianočné hlasovanie za najkrajšie ohnisko na fb, ďakujeme všetkým, ktorí hlasovali za naše ohnisko J)

30.3.2018 – Uzávierka pre posielanie kroku č.1 aj kroku č.2

(1=omaľovánka ohnisko,

2=deťmi namaľované ornamenty zo svojej obce/mesta + jeden vybraný  pre reprezentáciu obce na mapách)

Apríl 2018 – Zápis Slovenska do Guinessovej knihy rekordov – počet detí maľujúci ornament svojej obce

Apríl – jún 2018 – Práca umelcov s detskými kresbami na projekte Krajina krásy

September – december 2018 – Putovná výstava Krajina Krásy